A A A K K K
людям із порушенням зору
Центр надання соціальних послуг Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

Ветерани: розвінчуємо міфи. Міф №1 – Чи всі військові після повернення з фронту переживають ПТСР?

Дата: 20.04.2023 13:37
Кількість переглядів: 35

 

Психіка кожної людини унікальна і може по-різному відреагувати на одну й ту саму подію.

   У близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, діагностували ПТСР, тобто посттравматичний синдром. Цю статистику у березні оприлюднили в Міністерстві охорони здоров’я України. Психологи аналізують – це нормальна реакція українців на постійний стрес через воєнні дії. Найчастіше із посттравматичним розладом стикаються військові, адже смертельна небезпека і перебування у постійній бойовій готовності – їхні щоденні реалії. Але на одну і ту саму подію кожен реагує по-різному, тому є хибним твердження, що нібито всі бійці, які повертаються із фронту, мають ПТСР.

  ПТСР через війну буде в усіх? Українців лякають цією абревіатурою, не пояснюючи, що вона означає. А псевдоексперти ставлять діагнози військовим, мовляв, у кожного, хто був на фронті, є ПТСР. Психологи кажуть – це не так.

  “В середньому говорять, що 70% людей, які пережили травматичні події, зможуть самостійно впоратися або впоратися з підтримкою близьких людей, оточення. І тільки в 30% розвиватиметься ПТСР. 8-12% із цих 30% матимуть серйозні зміни, які потребуватимуть медичного супроводу”, – розповіла психологиня госпіталю ветеранів “Лісова поляна” Тетяна Сіренко.

  Але в українському суспільстві виник міф про те, що нібито всі військові після повернення з фронту переживають посттравматичний синдром. Чимало людей просто не знають, чому і як він може проявитися. Постійна загроза для життя, обстріли і та інші жахи, що переживають військові на війні. І коли повертаються, то можуть стикнутися із ПТСР, що розшифровується як посттравматичний синдром, але не з усіма так трапляється і ось чому.

  “Людям, які не були на війні, здається, що після такого досвіду, його неможливо пережити, зберігши здоровий глузд, психіку і таке інше”, – додала Тетяна Сіренко.

  Але психіка кожної людини унікальна і може по-різному відреагувати на одну й ту саму подію, аналізує психологиня, яка близько восьми років працює з українськими ветеранами. Фахівчиня переконує, що насправді ж ПТСР діагностують у значної меншості людей, які пережили стрес.

  “ПТСР виникає тоді, коли психіка намагається впоратися з травматичними спогадами, травматичним досвідом, але в неї не досить ефективно виходить. ПТСР проявляється чотирма групами симптомів – це нав’язливі, болючі травматичні спогади. Вони можуть називатися інтрузії, флешбеки, можуть бути кошмарні сни”, – запевнила психологиня госпіталю ветеранів “Лісова поляна».

  Фізично вдома, але подумки досі переживає війну. ПТСР – це одна з реакцій на пережиту травму і проявляється поетапно, за декілька місяців. Цей діагноз визначає лише лікар. Що таке посттравматичний синдром, знає військовослужбовець Руслан.

  “Дуже емоційним став, але до цього я ніколи таким не був. Коли повернувся у 2017-му, я навіть усі соцмережі видалив, на 8-9 місяців я взагалі відірвався від світу”, – пригадує військовослужбовець ЗСУ Руслан.

  Після проявів ПТСР Руслан довго намагався адаптуватися до мирного життя і, зрештою, знайшов спосіб бодай якось впоратися з надокучливими симптомами.

  “Допоміг спорт. Він мене дисциплінував, і всі свої емоції, які проявляються, негативні, ти можеш вкладати у спорт”, – пояснив військовослужбовець.

  Руслан розповідає: пережитий стрес під час війни не завжди переростає у посттравматичний синдром. Кожна ситуація унікальна і потребує індивідуального підходу. Найбільше, на його думку, допомагає підтримка рідних. А ще необхідна комплексна реабілітація і тоді можна мінімізувати прояви травми.

  “Кожна людина, незалежно від віку, статі, довоєнного способу життя отримує стресовий розлад під час участі у бойових діях. Але це точно не посттравматичний стресовий розлад, і наскільки ми комплексно підходимо до відновлення, до роботи з усіма, хто повертається з війни, залежить – призведе відсутність такої роботи до такого діагнозу чи не призведе”, – стверджує керівниця проєктів ГО “Простір можливостей”, міністерка у справах ветеранів (2019-2020) Оксана Коляда.

  Хибна думка, що із ПТСР стикаються всі, хто воював, формує викривлене уявлення про ветеранів. Завдання суспільства – допомогти віднайти ресурси, не накладаючи зайвих кліше. Ментальні травми, навпаки, у деяких випадках, каже психолог, можуть дати позитивний поштовх у житті людини.

  “Людина усвідомлює те, що з нею відбулося, відпрацьовує свій травматичний досвід і усвідомлює, яка сила в неї там була в цій травматичній ситуації, яка допомогла їй вижити і направляє цю силу, цю енергію на свій розвиток”, – підсумувала Тетяна Сіренко.

джерело: http://nova.net.ua/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора