A A A K K K
людям із порушенням зору
Центр надання соціальних послуг Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

Запитання і відповіді про вакцинацію від COVID-19

Дата: 04.02.2022 15:24
Кількість переглядів: 449

  

Соціальним робітникам:

 запитання і відповіді про вакцинацію від COVID-19

 

Чому важливо робити щеплення від COVID-19 cоціальним робітникам і як говорити із підопічними про вакцинацію?

 

Щеплення від COVID-19 захистить ваше життя і здоров’я.

Ліків від COVID-19 немає. Лікування, яке застосовують, тільки полегшує перебіг хвороби, тобто покращує стан пацієнтів, допомагаючи пережити COVID-19. 

Заразитися коронавірусом може людина будь-якого віку не-залежно від статі, походження та національності.

COVID-19 може бути дуже небезпечним для людей, старших за 60 років та/або з хронічними захворюваннями (бронхіальна астма, діабет, гіпертонія, онкологічні захворювання тощо).

Саме тому щепитися від COVID-19 — означає захистити своє життя й життя ваших підопічних.

 

Чому важливо робити щеплення від COVID-19 соціальним робітникам і тим, хто доглядають за літніми людьми?

Заради підопічних. Саме літні люди є однією з груп ризику тяжкого перебігу COVID-19 та смерті від нього. Тим, хто контактує з людьми старшого віку, важливо вакцинуватися, щоб зменшити ймовірність їх зараження. 

Заради себе. В умовах пандемії важливо захистити себе і не загинути від COVID-19, від якого ліків не існує. Тож соціальним робітникам бажано щепитися якомога швидше, тим більше що вони, як і люди літнього віку, віднесені до пріоритетних груп з вакцинації в нашій державі.

Заради прикладу. Ваша думка є авторитетною для літніх людей, а ваш приклад позитивно впливає на рішення вакцинуватися. Найімовірніше, ваші підопічні рівнятимуться на вас і теж захочуть захиститися від COVID-19. 

 

Чи запобігає щеплення зараженню COVID-19?

Навіть вакцинована людина може заразитися COVID-19. Завдання щеплення полягає в тому, щоб ефективно запобігти тяжкому перебігу хвороби, ускладненням і смерті. Отримавши щеплення, людина, навіть якщо і захворіє, то перенесе хворобу легше: швидше за все вона не потребуватиме кисневої терапії та не потрапить до лікарні.

 

Яку з вакцин проти COVID-19 краще обрати?

Усі вакцини, схвалені для використання ВООЗ, мають високу ефективність у запобіганні важкому перебігу захворювання на COVID-19, госпіталізації і смерті. Тому найкращою вакциною є та, що зараз доступна для вас!

 

Які вакцини сьогодні доступні в Україні?

AstraZeneca — це векторна вакцина, яку розробила шведсько-британська компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом. Вакцину AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великій Британії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield. 

Для повної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних підприємствах, включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад та технологія виготовлення вакцини ідентичні. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. 

Comirnaty / Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина проти COVID-19, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Для повної імунізації потрібно отримати 2 дози з інтервалом 21–28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. 

CoronaVac / Sinovac Biotech — інактивована вакцина, яку розробила китайська біофармацевтична компанія, що займається дослідженням, розробкою, виробництвом і продажем вакцин для захисту людини від інфекційних захворювань. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози з інтервалом у 14–28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони 

здоров’я для екстреного застосування.

 

Чи можна перше і друге щеплення робити вакцинами різних виробників?

Це насамперед стосується вакцин AstraZeneca та Covishield (вакцина, вироблена за ліцензією в Індії). Першу і другу дози можна отримати вакцинами AstraZeneca, виготовленими на різних майданчиках (у Європейському Союзі, Великій Британії, Республіці Корея), включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад та технологія виготовлення вакцини ідентичні. 

 

Чи потрібно вакцинуватися тим, хто вже перехворіли на COVID-19?

Так. Зважаючи на те, що можна повторно заразитися COVID-19 й отримати серйозні ризики для здоров’я, потрібно вакцинуватися, навіть якщо ви перехворіли.

 

Чи потрібно буде повторювати вакцинацію щороку?

Сьогодні маємо інформацію, що імунітет після щеплення від COVID-19 зберігається пів року. Варто враховувати, що вакцини створені нещодавно і їх іще продовжують досліджувати, зокрема вивчають імунітет, який вони формують. 

 

Чи безпечне щеплення від COVID-19 для літніх людей, які часто мають хронічні захворювання?

Групою ризику щодо COVID-19 робить людей не вік, а те, що літні люди мають хронічні захворювання. Що більше їх, то більше людина потребує вакцинації від COVID-19 та грипу, пневмококової інфекції, щоб захиститися від тяжкого перебігу коронавірусного захворювання або ймовірної смерті від нього. Адже вже відомо, що пацієнти, у яких є діабет або інші захворювання, від COVID-19, на жаль, гинуть частіше і швидше, ніж люди без цих хвороб, і що лікувати їх набагато тяжче. 

Вакцини від COVID-19 були винайдені передусім для людей літнього віку з усім їхнім «букетом» хронічних захворювань. Тож вакцинувати таких людей безпечно. І робити це потрібно, щоб вони менше наражалися на ризик загинути через COVID-19. Наприклад, у Канаді першими вакцинували навіть не медпрацівників, а тих, хто мешкає в будинках для літніх людей, і тих, хто доглядає за ними, адже найбільша смертність від COVID-19 була зафіксована саме серед людей старшого віку. 

 

Чи можна вакцинувати людей із онкологічними хворобами?

Так. Ці люди перебувають у групі ризику і можуть мати важкий перебіг захворювання на COVID-19 або померти. Вакцини не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імуносупресії, бо не містять живих «повноцінних» вірусів. Утім, імуносупресія може означати, що вакцинація не матиме належного ефекту. Незважаючи на це, якщо у вас буде можливість зробити щеплення, краще вакцинуватися — це шанс захиститися. 

 

Чи треба перед вакцинацією від COVID-19 робити обстеження чи аналізи, наприклад, загальний аналіз сечі, крові або вимірювати тиск?

Ні, не потрібно. У жодній країні світу люди не здають аналізів перед проведенням вакцинації — ані рутинної, ані від COVID-19! Те саме стосується і вимірювання артеріального тиску: перед проведенням щеплення в цьому немає жодної потреби. 

В інших країнах ніхто не призначає жодних додаткових обстежень чи аналізів перед вакцинацією, усе максимально просто. Наприклад, у Канаді вакцинуватися можна в аптеці, а у США — у drive-in на стадіонах, куди заїжджають люди і вакцинуються, не виходячи з машини. 

 

Чи потрібно робити тест на антитіла перед щепленням?

Ні. Такий тест перед щепленням не є інформативним, тож робити його не потрібно.

 

Чи треба робити ПЛР-тест на вірус SARS-CoV-2 перед вакцинацією? А раптом я хворію?

Ні, не треба, якщо у вас немає симптомів, схожих на COVID-19. 

 

 Якщо літня людина зараз хворіє, чи потрібно чекати, поки вона одужає, щоб вакцинуватися?

Якщо ваші підопічні мають симптоми застудних захворювань, наприклад, нежить, кашель, підвищення температури чи слабкість, це потенційно може бути COVID-19, навіть якщо результати тесту були негативними. Тож людині з такими симптомами або з підтвердженим COVID-19 варто дочекатися одужання. Адже прийшовши до медичного закладу, такі люди можуть заразити інших відвідувачів та працівників. Саме тому ми просимо спочатку одужати, а потім приходити на вакцинацію. Інших причин для відмови від вакцинації немає: загалом щепитися можна і з підвищеною температурою, і з нежитем, і з кашлем. 

 

Як діяти після вакцинації?

У людини після вакцинації може підвищитися температура, виникнути біль у місці ін’єкції. Це нормальні реакції на вакцину, які проходять за 1–2 дні. Тому після щеплення варто поцікавитися станом людини і бути готовими до того, що вона потребуватиме вашої підтримки протягом однієї або двох діб. 

Якщо ж підопічного / підопічну щось непокоїть (наприклад, погано збивається температура, не минає набряк руки або біль у місці ін’єкції чи з’являються інші небезпечні симптоми, що не пов’язані з вакцинацією), запропонуйте зателефонувати сімейному лікарю або лікарці. Часто за реакцію на вакцину приймають симптоми інших захворювань, що збігаються в часі із щепленням. Наприклад, може погіршитися хронічне захворювання або з’явитися будь-яке інше. Загалом варто порадити вашим підопічним завжди мати під рукою телефон їхнього лікаря або лікарки, щоб звертатися в разі потреби.

 

Чи пам’ятають ваші підопічні про другу дозу вакцини від COVID-19?

Переконайтеся, що ваш підопічний або підопічна пам’ятають про необхідність отримання другої дози. За потреби нагадайте їм про це за деякий час або самі запишіть цю людину на друге щеплення від COVID-19.

Зверніть увагу ваших підопічних!

Щеплення від COVID-19 не скасовує потреби:

 • Провітрювати приміщення.
 • Дотримуватися дистанції у 2 метри.
 • Носити маску в людних місцях.
 • Мити руки або, якщо немає такої змоги, обробляти їх дезінфектантом після перебування на вулиці, в магазинах, аптеках.

 

Як переконати людину, яка не налаштована робити щеплення? 

Людину, яка негативно ставиться до щеплень, переконати дуже важко. Але тих, хто сумнівається, переконати можливо. Ось кілька порад, як це зробити:

 • Розкажіть, що ви самі вже вакцинувалися від COVID-19.
 • Вислухайте страхи та занепокоєння людини. Зосередьтеся на перевагах вакцинації конкретно для вашого підопічного або підопічної.
 • Поясніть, що ризики тяжкого перебігу або смерті від COVID-19 набагато страшніші за реакції, які може викликати вакцина.
 • Наголосіть на тому, що ви особисто зацікавлені в тому, щоб ваш співрозмовник/-ця не захворів/-ла на COVID-19.
 • Не засуджуйте людину, яка відмовляється вакцинуватися. Не зосереджуйтеся на доведенні, що її позиція помилкова. Натомість відзначте прагнення докопатися до істини й наведіть раціональні аргументи.
 • Майте напоготові кілька простих фактів про вакцину та прикладів із життя. Наприклад, допомагають історії з інших країн, особливо якщо в людини є родичі за кордоном. Розкажіть, що вже вакцинувалися знайомі лікарі, медсестри, фельдшери або сусіди вашого співрозмовника/-ці.
 • Запропонуйте вашим підопічним додаткову інформацію за їхнім запитом. 


 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора